CFM14JA6R80
DigiKey Part Number
738-CFM14JA6R80-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CFM14JA6R80
Description
RES, CF, 1/4W, 6.8 OHM, 5%
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6.8 Ohms ±5% 0.25W, 1/4W Through Hole Resistor Axial Carbon Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CFM14JA6R80 Models
Category
Composition
Mfr
Temperature Coefficient
±400ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Active
Supplier Device Package
Axial
Resistance
Size / Dimension
0.138" Dia x 0.354" L (3.50mm x 9.00mm)