CFM12JB470R
DigiKey Part Number
738-CFM12JB470R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CFM12JB470R
Description
RES 470 OHM 5% 1/2W AXIAL
Detailed Description
470 Ohms ±5% 0.5W, 1/2W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Safety Carbon Film
EDA/CAD Models
CFM12JB470R Models
Mfr
Features
Flame Retardant Coating, Safety
Series
Temperature Coefficient
0/ -400ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Axial
Tolerance
Size / Dimension
0.091" Dia x 0.236" L (2.30mm x 6.00mm)