CFM12JA1M50 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 3.445
Datasheet
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
TE Connectivity Passive Product
New at DigiKey
1.5 MOhms ±5% 0.5W, 1/2W Through Hole Resistor Axial Carbon Film
CFM12JA1M50
DigiKey Part Number
738-CFM12JA1M50-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CFM12JA1M50
Description
RES, CF, 1/2W, 1.5 MOHM, 5%
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CFM12JA1M50 Models
Category
Composition
Mfr
Temperature Coefficient
0/ -1500ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Active
Supplier Device Package
Axial
Resistance
Size / Dimension
0.138" Dia x 0.354" L (3.50mm x 9.00mm)