CF2JT1K60
DigiKey Part Number
CF2JT1K60-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CF2JT1K60
Description
RES 1.6K OHM 5% 2W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.6 kOhms ±5% 2W Through Hole Resistor Axial Carbon Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CF2JT1K60 Models
Category
Composition
Mfr
Temperature Coefficient
0/ -400ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
Part Status
Active
Supplier Device Package
Axial
Resistance
Size / Dimension
0.197" Dia x 0.591" L (5.00mm x 15.00mm)