CF18JT43K0
DigiKey Part Number
CF18JT43K0TR-ND - Tape & Reel (TR)
CF18JT43K0CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CF18JT43K0
Description
RES 43K OHM 5% 1/8W AXIAL
Detailed Description
43 kOhms ±5% 0.125W, 1/8W Through Hole Resistor Axial Carbon Film
EDA/CAD Models
CF18JT43K0 Models
Temperature Coefficient
0/ -500ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Size / Dimension
0.067" Dia x 0.130" L (1.70mm x 3.30mm)