CF14JT62R0
DigiKey Part Number
CF14JT62R0TR-ND - Tape & Reel (TR)
CF14JT62R0CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CF14JT62R0
Description
RES 62 OHM 5% 1/4W AXIAL
Detailed Description
62 Ohms ±5% 0.25W, 1/4W Through Hole Resistor Axial Carbon Film
EDA/CAD Models
CF14JT62R0 Models
Temperature Coefficient
0/ -400ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Size / Dimension
0.091" Dia x 0.236" L (2.30mm x 6.00mm)