CF12JB390K
DigiKey Part Number
738-CF12JB390K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CF12JB390K
Description
RES 390K OHM 5% 1/2W AXIAL
Detailed Description
390 kOhms ±5% 0.5W, 1/2W Through Hole Resistor Axial Carbon Film
EDA/CAD Models
CF12JB390K Models
Temperature Coefficient
0/ -850ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.335" L x 0.122" W (8.50mm x 3.10mm)