CF12JB15R0
DigiKey Part Number
738-CF12JB15R0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CF12JB15R0
Description
RES 15 OHM 5% 1/2W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 Ohms ±5% 0.5W, 1/2W Through Hole Resistor Axial Carbon Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CF12JB15R0 Models
Category
Composition
Mfr
Temperature Coefficient
0/ -400ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Active
Supplier Device Package
Axial
Resistance
Size / Dimension
0.335" L x 0.122" W (8.50mm x 3.10mm)