CF12GA180K
DigiKey Part Number
CF12GA180K-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CF12GA180K
Description
RES 180K OHM 2% 1/2W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
180 kOhms ±2% 0.5W, 1/2W Through Hole Resistor Axial Carbon Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CF12GA180K Models
Category
Composition
Mfr
Temperature Coefficient
0/ -850ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Box (TB)
Package / Case
Part Status
Active
Supplier Device Package
Axial
Resistance
Size / Dimension
0.106" Dia x 0.335" L (2.70mm x 8.50mm)