CB5JB300R
DigiKey Part Number
738-CB5JB300R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CB5JB300R
Description
RES, WW, 5W, 300 OHM, 5%
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
300 Ohms ±5% 5W Through Hole Resistor Axial Flame Proof, Moisture Resistant, Safety Wirewound
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CB5JB300R Models
Category
Features
Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Mfr
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 275°C
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Active
Supplier Device Package
Axial
Resistance
Size / Dimension
0.866" L x 0.374" W (22.00mm x 9.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)