AV30K3225T202N
DigiKey Part Number
738-AV30K3225T202N-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AV30K3225T202N
Description
VARISTOR 47V 2KA 3225
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
47 V 2 kA Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 3225 (8063 Metric)
Category
Varistor Voltage (Max)
51.7 V
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Current - Surge
2 kA
Series
Energy
25J
Packaging
Bulk
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
6600 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
30 V
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C (TA)
Maximum DC Volts
34 V
Mounting Type
Surface Mount, MLCV
Varistor Voltage (Min)
42.3 V
Package / Case
3225 (8063 Metric)
Varistor Voltage (Typ)
47 V