ASRM12JA1K10
DigiKey Part Number
738-ASRM12JA1K10-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ASRM12JA1K10
Description
RES, SURGE, 1/2W, 1.1 KOHM, 5%
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.1 kOhms ±5% 0.5W, 1/2W Through Hole Resistor Axial Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety Metal Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ASRM12JA1K10 Models
Category
Composition
Mfr
Features
Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety
Series
Temperature Coefficient
0/ -1800ppm/°C
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Part Status
Active
Package / Case
Resistance
Supplier Device Package
Axial
Tolerance
Size / Dimension
0.118" Dia x 0.354" L (3.00mm x 9.00mm)