ASR1JA150K
DigiKey Part Number
738-ASR1JA150K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ASR1JA150K
Description
RES, SURGE, 1W, 150 KOHM, 5%
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
150 kOhms ±5% 1W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety Metal Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ASR1JA150K Models
Category
Composition
Mfr
Features
Flame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety
Series
Temperature Coefficient
0/ -1800ppm/°C
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Part Status
Active
Package / Case
Resistance
Supplier Device Package
Axial
Tolerance
Size / Dimension
0.197" Dia x 0.591" L (5.00mm x 15.00mm)