GAA3R512
DigiKey Part Number
SG4007-ND
Manufacturer
Sprague-Goodman
Manufacturer Product Number
GAA3R512
Description
CAP TRIMMER 0.35-3.5PF 250V TH
Customer Reference
Detailed Description
0.35 ~ 3.5pF Trimmer Capacitor 250 V Top Through Hole
Category
Dielectric Material
Air
Manufacturer
Sprague-Goodman
Q @ Freq
5000 @ 100MHz
Series
Size / Dimension
0.161" Dia (4.10mm)
Packaging
Bulk
Height - Seated (Max)
0.488" (12.40mm)
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Capacitance Range
0.35 ~ 3.5pF
Mounting Type
Through Hole
Adjustment Type
Top
Features
General Purpose
Voltage - Rated
250 V