Image for SRMP8DUWB1D04GE016M02IH is not available
SRMP8DUWB1D04GE016M02IH
DigiKey Part Number
1668-SRMP8DUWB1D04GE016M02IH-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRMP8DUWB1D04GE016M02IH
Description
SBC 1.6GHZ 2 CORE 4GB RAM
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Single Board Computer 1.6GHz 2 Core 4GB/0GB RAM ARM Cortex-A53, Cortex-M7
Category
RAM Capacity/Installed
4GB/0GB
Manufacturer
SolidRun LTD
Storage Interface
eMMC, NOR-Flash, PCIeSSD, SD
Series
Video Outputs
HDMI, MIPI-DSI, OpenCL, OpenGL
Packaging
Bulk
Ethernet
10/100/1000 Mbps (2)
Part Status
Active
USB
USB 3.0 (2)
Core Processor
ARM Cortex-A53, Cortex-M7
Digital I/O Lines
18
Speed
1.6GHz
Watchdog Timer
No
Number of Cores
2
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Size / Dimension
1.850" x 1.180" (47.00mm x 30.00mm)