Image for SRMM8QDW00D03GE016R02IH is not available
SRMM8QDW00D03GE016R02IH
DigiKey Part Number
1668-SRMM8QDW00D03GE016R02IH-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRMM8QDW00D03GE016R02IH
Description
SBC 1.6GHZ 4 CORE 3GB RAM
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Single Board Computer 1.6GHz 4 Core 3GB/0GB RAM ARM Cortex-A53, Cortex-M4
Category
RAM Capacity/Installed
3GB/0GB
Manufacturer
SolidRun LTD
Storage Interface
eMMC, NOR-Flash, PCIeSSD, SD
Series
Video Outputs
MIPI-DSI, OpenGL
Packaging
Bulk
Ethernet
10/100/1000 Mbps
Part Status
Active
USB
USB 2.0 (2)
Core Processor
ARM Cortex-A53, Cortex-M4
Digital I/O Lines
20
Speed
1.6GHz
Watchdog Timer
No
Number of Cores
4
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Size / Dimension
1.850" x 1.180" (47.00mm x 30.00mm)