STB15200
DigiKey Part Number
1655-STB15200TR-ND - Tape & Reel (TR)
1655-STB15200CT-ND - Cut Tape (CT)
1655-STB15200DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STB15200
Description
DIODE SCHOTTKY 200V D2PAK
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 200 V Surface Mount D2PAK
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
160 µA @ 200 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Supplier Device Package
D2PAK
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
200 V
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.1 V @ 15 A