STB12100 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 7.824
Datasheet
Diode 100 V 12A Surface Mount D2PAK
STB12100
DigiKey Part Number
1655-STB12100TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STB12100
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 12A D2PAK
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
300 µA @ 100 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Capacitance @ Vr, F
660pF @ 5V, 1MHz
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Supplier Device Package
D2PAK
Current - Average Rectified (Io)
12A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
750 mV @ 12 A