SMDB12LCC
DigiKey Part Number
1655-SMDB12LCCTR-ND - Tape & Reel (TR)
1655-SMDB12LCCCT-ND - Cut Tape (CT)
1655-SMDB12LCCDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMDB12LCC
Description
TVS DIODE 12VWM 19VC 8-SO
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
19V Clamp 1A Ipp Tvs Diode Surface Mount 8-SO
Category
Power - Peak Pulse
500W
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
15pF @ 1MHz
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C (TJ)
Bidirectional Channels
4
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
12V (Max)
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Voltage - Breakdown (Min)
13.3V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
19V
Base Product Number
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
1A