MBRF10100CTU
DigiKey Part Number
MBRF10100CTUSMC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MBRF10100CTU
Description
DIODE ARR SCHOTTKY 100V ITO220AB
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode Array 1 Pair Common Cathode 100 V 10A Through Hole TO-220-3
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
820 mV @ 5 A
Manufacturer
SMC Diode Solutions
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Packaging
Tube
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 mA @ 100 V
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Mounting Type
Through Hole
Technology
Schottky
Package / Case
TO-220-3
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Supplier Device Package
ITO-220AB
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
10A