MBRB10100 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 7.824
Datasheet
Diode 100 V Surface Mount D2PAK
MBRB10100
DigiKey Part Number
1655-MBRB10100TR-ND - Tape & Reel (TR)
1655-MBRB10100CT-ND - Cut Tape (CT)
1655-MBRB10100DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MBRB10100
Description
DIODE SCHOTTKY 100V D2PAK
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 mA @ 100 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Supplier Device Package
D2PAK
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
850 mV @ 10 A