66CNQ200SL
DigiKey Part Number
66CNQ200SLSMC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
66CNQ200SL
Description
DIODE ARR SCHOTT 200V 30A PRM3SL
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode Array 1 Pair Common Cathode 200 V 30A Surface Mount PRM3-SL
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
920 mV @ 30 A
Manufacturer
SMC Diode Solutions
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Packaging
Box
Current - Reverse Leakage @ Vr
1.5 mA @ 200 V
Part Status
Active
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Mounting Type
Surface Mount
Technology
Schottky
Package / Case
PRM3-SL
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
200 V
Supplier Device Package
PRM3-SL
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
30A