403CNQ600R-1
DigiKey Part Number
1655-403CNQ600R-1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
403CNQ600R-1
Description
DIODE MODULE GP 600V 200A PRM4-1
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode Array 1 Pair Common Anode 600 V 200A Chassis Mount Module
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.35 V @ 200 A
Manufacturer
SMC Diode Solutions
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Packaging
Bulk
Reverse Recovery Time (trr)
180 ns
Part Status
Active
Current - Reverse Leakage @ Vr
20 µA @ 600 V
Diode Configuration
1 Pair Common Anode
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C
Technology
Standard, Reverse Polarity
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
600 V
Package / Case
Module
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
200A