400CNQ045
DigiKey Part Number
1655-400CNQ045-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
400CNQ045
Description
DIODE MODULE SCHOTTKY 45V PRM4
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode Array 1 Pair Common Cathode 45 V Chassis Mount PRM4
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Manufacturer
SMC Diode Solutions
Current - Reverse Leakage @ Vr
20 mA @ 45 V
Packaging
Box
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C
Part Status
Active
Mounting Type
Chassis Mount
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Package / Case
PRM4
Technology
Schottky
Supplier Device Package
PRM4 (Isolated)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
45 V
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
570 mV @ 200 A