30CTQ045S is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Similar
In Stock: 0
Datasheet
Diode Array 1 Pair Common Cathode 45 V 15A Surface Mount TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
30CTQ045S
DigiKey Part Number
1655-30CTQ045STR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
30CTQ045S
Description
DIODE ARRAY SCHOTT 45V 15A D2PAK
Detailed Description
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
620 mV @ 15 A
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 mA @ 45 V
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
45 V
Supplier Device Package
D2PAK
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
15A