30CPQ100
DigiKey Part Number
1655-1010-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
30CPQ100
Description
DIODE ARRAY SCHOTT 100V TO-247AD
Detailed Description
Diode Array 1 Pair Common Cathode 100 V Through Hole TO-247-3
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr
550 µA @ 100 V
Packaging
Tube
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
TO-247-3
Supplier Device Package
TO-247AD
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
860 mV @ 15 A