15KPA180CA
DigiKey Part Number
1655-15KPA180CATR-ND - Tape & Reel (TR)
1655-15KPA180CACT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
15KPA180CA
Description
TVS DIODE 180VWM 288.5VC P600
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
288.5V Clamp 52.3A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
288.5V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
52.3A
Series
Power - Peak Pulse
15000W (15kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
180V
Voltage - Breakdown (Min)
201.1V