1.5KE250CA
DigiKey Part Number
1655-1.5KE250CATR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5KE250CA
Description
TVS DIODE 214VWM 344VC DO201AD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
344V Clamp 5A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-201AD
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
5A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C (TJ)
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
214V
Package / Case
DO-201AD, Axial
Voltage - Breakdown (Min)
237V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
344V