GPM80-24G is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Inventus Power
In Stock: 0
Datasheet
Open Frame AC DC Converters 1 Output 24V 85 ~ 264 VAC Input
GPM80-24G
GPM80-24G
DigiKey Part Number
271-2644-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GPM80-24G
Description
AC/DC CONVERTER 24V 80W
Customer Reference
Detailed Description
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
Medical
Series
Efficiency
70%
Packaging
Box
Operating Temperature
0°C ~ 50°C (With Derating)
Part Status
Obsolete
Features
Adjustable Output, Remote Sense, Universal Input
Type
Open Frame
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
7.00" L x 4.25" W x 1.86" H (177.8mm x 108.0mm x 47.2mm)
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Approval Agency
CE, cURus, TUV
Voltage - Output 1
24V
Minimum Load Required
No
Current - Output 1
3.4 A