EFM32TG232F32-QFP64 is out of stock and backorders are currently unavailable.
Silicon Labs
In Stock: 0
Datasheet
ARM® Cortex®-M3 Tiny Gecko Microcontroller IC 32-Bit 32MHz 32KB (32K x 8) FLASH 64-TQFP (10x10)
EFM32TG232F32-QFP64
DigiKey Part Number
914-1030-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EFM32TG232F32-QFP64
Description
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 64TQFP
Customer Reference
Detailed Description
RAM Size
4K x 8
Packaging
Tape & Reel (TR)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.85V ~ 3.8V
Part Status
Discontinued at DigiKey
Data Converters
A/D 8x12b; D/A 1x12b
DigiKey Programmable
Not Verified
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
32MHz