EFM32TG210F8-D-QFN32R
DigiKey Part Number
336-EFM32TG210F8-D-QFN32RTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EFM32TG210F8-D-QFN32R
Description
IC MCU 32BIT 8KB FLASH 32QFN
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
ARM® Cortex®-M3 Tiny Gecko Microcontroller IC 32-Bit 32MHz 8KB (8K x 8) FLASH 32-QFN (6x6)
Category
Program Memory Size
Mfr
Program Memory Type
FLASH
Series
RAM Size
2K x 8
Packaging
Tape & Reel (TR)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.98V ~ 3.8V
Part Status
Active
Data Converters
A/D 4x12b SAR; D/A 1x12b
DigiKey Programmable
Not Verified
Oscillator Type
Internal
Core Processor
ARM® Cortex®-M3
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Core Size
32-Bit
Mounting Type
Surface Mount
Speed
32MHz