EFM32TG210F16-QFN32T is out of stock and backorders are currently unavailable.
Silicon Labs
In Stock: 0
Datasheet
ARM® Cortex®-M3 Tiny Gecko Microcontroller IC 32-Bit 32MHz 16KB (16K x 8) FLASH 32-QFN (6x6)
32-QFN
EFM32TG210F16-QFN32T
DigiKey Part Number
EFM32TG210F16-QFN32T-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EFM32TG210F16-QFN32T
Description
IC MCU 32BIT 16KB FLASH 32QFN
Customer Reference
Detailed Description
RAM Size
4K x 8
Packaging
Tray
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.85V ~ 3.8V
Part Status
Discontinued at DigiKey
Data Converters
A/D 4x12b; D/A 1x12b
DigiKey Programmable
Not Verified
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
32MHz