EFM32G890F32-BGA112T is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Direct
Silicon Labs
In Stock: 0
Datasheet
ARM® Cortex®-M3 Gecko Microcontroller IC 32-Bit 32MHz 32KB (32K x 8) FLASH 112-BGA (10x10)
EFM32G890F32-BGA112T
DigiKey Part Number
EFM32G890F32-BGA112T-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EFM32G890F32-BGA112T
Description
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 112BGA
Customer Reference
Detailed Description
Category
Program Memory Size
Mfr
Program Memory Type
FLASH
Series
RAM Size
8K x 8
Packaging
Tray
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.98V ~ 3.8V
Part Status
Discontinued at DigiKey
Data Converters
A/D 8x12b; D/A 2x12b
DigiKey Programmable
Not Verified
Oscillator Type
Internal
Core Processor
ARM® Cortex®-M3
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Core Size
32-Bit
Mounting Type
Surface Mount
Speed
32MHz