EFM32G232F64-QFP64T is out of stock and backorders are currently unavailable.
Silicon Labs
In Stock: 940
Silicon Labs
In Stock: 0
Datasheet
ARM® Cortex®-M3 Gecko Microcontroller IC 32-Bit 32MHz 64KB (64K x 8) FLASH 64-TQFP (10x10)
EFM32G232F64-QFP64T
DigiKey Part Number
EFM32G232F64-QFP64T-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EFM32G232F64-QFP64T
Description
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 64TQFP
Customer Reference
Detailed Description
RAM Size
16K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.98V ~ 3.8V
Data Converters
A/D 8x12b; D/A 1x12b
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
32MHz