SCRH74B-270
DigiKey Part Number
SCRH74B-270-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SCRH74B-270
Description
FIXED IND 27UH 1.12A 150 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
27 µH Shielded Inductor 1.12 A 150mOhm Max Nonstandard
DC Resistance (DCR)
150mOhm Max
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Part Status
Active
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.307" L x 0.307" W (7.80mm x 7.80mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.177" (4.50mm)
Current - Saturation (Isat)
1.12A