SCRH73B-471
DigiKey Part Number
SCRH73B-471-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SCRH73B-471
Description
FIXED IND 470UH 240MA 4.18 OHM
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
470 µH Shielded Inductor 240 mA 4.18Ohm Max Nonstandard
DC Resistance (DCR)
4.18Ohm Max
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Part Status
Active
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.307" L x 0.307" W (7.80mm x 7.80mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.138" (3.50mm)
Current - Saturation (Isat)
240mA