SCRH62-4R0
DigiKey Part Number
SCRH62-4R0-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SCRH62-4R0
Description
FIXED IND 4UH 2A 80 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4 µH Shielded Inductor 2 A 80mOhm Max Nonstandard
DC Resistance (DCR)
80mOhm Max
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Part Status
Active
Tolerance
-20%, +40%
Size / Dimension
0.280" L x 0.256" W (7.10mm x 6.50mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)
Current - Saturation (Isat)
1.63A