SCR105B-221 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Würth Elektronik
In Stock: 15.152
Datasheet
220 µH Shielded Inductor 900 mA 780mOhm Max Nonstandard
SCR105B-221
DigiKey Part Number
SCR105B-221-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SCR105B-221
Description
FIXED IND 220UH 900MA 780 MOHM
Customer Reference
Detailed Description
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
780mOhm Max
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.413" L x 0.374" W (10.50mm x 9.50mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.217" (5.50mm)
Current - Saturation (Isat)
470mA