SCPH73-680 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 4.304
Datasheet
68 µH Shielded Inductor 840 mA 520mOhm Max Nonstandard
SCPH73-680
DigiKey Part Number
SCPH73-680-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SCPH73-680
Description
FIXED IND 68UH 840MA 520 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
520mOhm Max
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.295" L x 0.295" W (7.50mm x 7.50mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.142" (3.60mm)
Current - Saturation (Isat)
540mA