SC53LC-330
DigiKey Part Number
SC53LC-330-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SC53LC-330
Description
FIXED IND 33UH 1.09A 288 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
33 µH Shielded Inductor 1.09 A 288mOhm Max Nonstandard
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
288mOhm Max
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)
Current - Saturation (Isat)
720mA