SC5022F-470
DigiKey Part Number
SC5022F-470-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SC5022F-470
Description
FIXED IND 47UH 2.8A 86 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
47 µH Unshielded Wirewound Inductor 2.8 A 86mOhm Max Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
4.5A
Mfr
Shielding
Unshielded
Series
DC Resistance (DCR)
86mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.750" L x 0.620" W (19.04mm x 15.74mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.280" (7.11mm)