SC3308F-102
DigiKey Part Number
SC3308F-102-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SC3308F-102
Description
FIXED IND 1MH 180MA 8.4 OHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 mH Unshielded Wirewound Inductor 180 mA 8.4Ohm Max Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
100mA
Mfr
Shielding
Unshielded
Series
DC Resistance (DCR)
8.4Ohm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.530" L x 0.390" W (13.45mm x 9.90mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)