SC108-470
DigiKey Part Number
SC108-470-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SC108-470
Description
FIXED IND 47UH 2.6A 110 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
47 µH Unshielded Wirewound Inductor 2.6 A 110mOhm Max Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
2A
Mfr
Shielding
Unshielded
Series
DC Resistance (DCR)
110mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
2.52 MHz
Type
Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.406" L x 0.366" W (10.30mm x 9.30mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.327" (8.30mm)