SC108-102
DigiKey Part Number
SC108-102-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SC108-102
Description
FIXED IND 1MH 630MA 1.74 OHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 mH Unshielded Wirewound Inductor 630 mA 1.74Ohm Max Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
480mA
Mfr
Shielding
Unshielded
Series
DC Resistance (DCR)
1.74Ohm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Type
Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.406" L x 0.366" W (10.30mm x 9.30mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.327" (8.30mm)