SC105B-331 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 1.228
Datasheet
330 µH Unshielded Wirewound Inductor 660 mA 1.26Ohm Max Nonstandard
SC105B-331
DigiKey Part Number
SC105B-331-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SC105B-331
Description
FIXED IND 330UH 660MA 1.26 OHM
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Saturation (Isat)
520mA
Mfr
Shielding
Unshielded
Series
DC Resistance (DCR)
1.26Ohm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Obsolete
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Type
Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.429" L x 0.386" W (10.90mm x 9.80mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.236" (6.00mm)