F2D2-2012-4R7MC
DigiKey Part Number
595-F2D2-2012-4R7MCTR-ND - Tape & Reel (TR)
595-F2D2-2012-4R7MCCT-ND - Cut Tape (CT)
595-F2D2-2012-4R7MCDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F2D2-2012-4R7MC
Description
FIXED IND 4.7UH 28A 2.13 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µH Shielded Wirewound Inductor 28 A 2.13mOhm Max Nonstandard, 3 Lead
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
F2D2-2012-4R7MC Models
Category
Current - Saturation (Isat)
24A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
2.13mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
Nonstandard, 3 Lead
Inductance
Size / Dimension
0.886" L x 0.858" W (22.50mm x 21.80mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.472" (12.00mm)