DPC-28-800
DigiKey Part Number
595-1150-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DPC-28-800
Description
PWR XFMR LAMINATED 24VA TH
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Laminated Core 24VA Power Transformer 115V, 230V Primary Parallel 14V, Series 28V Secondary Parallel 1.6A, Series 800mA Through Hole
EDA/CAD Models
DPC-28-800 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Secondary Winding(s)
Dual
Manufacturer
Signal Transformer
Center Tap
No
Series
Power - Max
24VA
Packaging
Box
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Termination Style
PC Pin
Type
Laminated Core
Size / Dimension
41.30mm L x 57.20mm W
Voltage - Primary
115V, 230V
Height - Seated (Max)
34.93mm
Voltage - Secondary (Full Load)
Parallel 14V, Series 28V
Voltage - Isolation
1500Vrms
Current - Output (Max)
Parallel 1.6A, Series 800mA