DPC-20-1200
DigiKey Part Number
595-1142-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DPC-20-1200
Description
PWR XFMR LAMINATED 24VA TH
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Laminated Core 24VA Power Transformer 115V, 230V Primary Parallel 10V, Series 20V Secondary Parallel 2.4A, Series 1.2A Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DPC-20-1200 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Secondary Winding(s)
Dual
Manufacturer
Signal Transformer
Center Tap
No
Series
Power - Max
24VA
Packaging
Box
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Termination Style
PC Pin
Type
Laminated Core
Size / Dimension
41.30mm L x 57.20mm W
Voltage - Primary
115V, 230V
Height - Seated (Max)
34.93mm
Voltage - Secondary (Full Load)
Parallel 10V, Series 20V
Voltage - Isolation
1500Vrms
Current - Output (Max)
Parallel 2.4A, Series 1.2A