24-500-LPI
DigiKey Part Number
595-1251-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
24-500-LPI
Description
PWR XFMR SEMI-TORO 12VA TH
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Semi-Toroidal 12VA Power Transformer 115V, 230V Primary Parallel 12V, Series 24V Secondary Parallel 1A, Series 500mA Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
24-500-LPI Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Secondary Winding(s)
Dual
Manufacturer
Signal Transformer
Center Tap
No
Series
Power - Max
12VA
Packaging
Box
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Termination Style
PC Pin
Type
Semi-Toroidal
Size / Dimension
66.80mm L x 55.60mm W
Voltage - Primary
115V, 230V
Height - Seated (Max)
26.60mm
Voltage - Secondary (Full Load)
Parallel 12V, Series 24V
Voltage - Isolation
4000Vrms
Current - Output (Max)
Parallel 1A, Series 500mA