LEN01E003208C is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Siemens
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Siemens
In Stock: 0
Datasheet
Contactor 3PST-NO (3 Form A) 100 A 208VAC Coil Chassis Mount
LEN01E003208C
DigiKey Part Number
3473-LEN01E003208C-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LEN01E003208C
Description
CONTACTOR,LTG,EH,N1,100A,3NO,208
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Features
Auxiliary Contacts
Manufacturer
Termination Style
Screw Terminal
Packaging
Box
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Part Status
Active
Must Operate Voltage
176.8 VAC
Mounting Type
Chassis Mount
Contact Material
Copper
Coil Voltage
208VAC
Operate Time
50 ms
Contact Form
3PST-NO (3 Form A)
Release Time
21 ms
Contact Rating (Current)
100 A
Coil Power
326VA
Switching Voltage
600VAC - Max